O serveru

Právní kauzy popsané na odborných webových stránkách jsou sice fundované a podrobné, ale nedají se číst. My pro vás vybíráme a stravitelným jazykem popisujeme zajímavé případy, tak se pohodlně usaďte, přečtěte si některé z nich a radujte se, že na lavici obžalovaných nesedíte vy.

Vybrané články

Prezidentské milosti - vysvětlení okolností, jež mohou prezidenta republiky vést k udělení milosti.

Kauza Nagyová a otázka navrácení zlata zabaveného v průběhu této kauzy.

Pravidla na sjezdovce - diskuse kolem úrazů a pravidel na sjezdovkách z pohledu trestního práva.

Vybíráme pro vás několik mediálních kauz, které, ač se ocitly v hledáčku novinářů, stály přecejen trochu bokem hlavní pozornosti. Rádi bychom vám je touto cestou připomněli.

Výjimečný trest za vraždu majitelky vily v pražské Bubenči a jejího druha

Nyní šestadvacetiletý Tomáš Fiala a o rok starší Jiří Nehyba chtěli podle rozsudku nezákonně získat historickou vilu v hodnotě zhruba 22 milionů korun, kterou vlastnila později zavražděná seniorka. O prodeji jednali s ženiným o 15 let mladším partnerem, o čemž poškozená nevěděla. Fiala pak majitelku nemovitosti i jejího druha odvezl počátkem června 2019 do pronajaté chaty na Havlíčkobrodsku. Tam je podle soudu zavraždil, zatížil jejich těla závažím a shodil je z mostu do vody.

„V tak závažné věci jsem očekával, že se soud vypořádá s těmi nejzásadnějšími námitkami, které obhajoba měla. Podle mě se to nestalo. Jedna věc je polemika s obžalobou a druhá usvědčující důkazy. Ty, že soud okomentuje a zasadí do skutkového děje. To jsem neslyšel a dost mi to vadí,“ řekl Fialův advokát Prokop Beneš.
Celý článek »

Útok na řidiče se neprokázal. Souzený policista vyvázl bez trestu

Okresní soud Plzeň-město už podruhé rozhodl, že se bývalý vysoce postavený policista Vladimír Slavotínek nedopustil trestného činu zneužití pravomoci úřední osoby, když v Plzni zakročil proti řidiči z Karlovarska. Podle verdiktu se neprokázalo, že obžalovaný šoféra fyzicky napadl.
Celý článek »

Další soud s policistou obviněného z napadení řidiče v Plzni

Konflikt s řidičem se vymstil zástupci šéfa krajské zásahové jednotky Vladimíru Slavotínkovi. Ačkoli řidič neuposlechl výzvy a nezastavil na pokyn policie a Slavotínek měl následně odejít od soudu jen s kázeňským trestem, odvolací soud vyhověl státnímu zástupci a zrušil původní rozhodnutí.
Celý článek »

Česká unie sportu je připravena obhájit své kroky u soudu

Obvinění České unie sportu se týká tehdejšího dotačního Programu III pro střešní organizace. Podle výpočtů se přidělovaly prostředky nejen pro ČUS, ale také Českému olympijskému výboru (ČOV), České obci sokolské (ČOS) a dalším. Jenže výpočty v návrhu, který předložila úřednice z ministerstva školství, byly provedeny svévolně a bez jakékoliv vazby na deklarované parametry. To potvrdilo také několik posudků.
Celý článek »

Politici ve Frýdku-Místku při prodeji pozemků nepochybili

V pořadí druhý zprošťující rozsudek nad sedmi bývalými a současnými politiky Frýdku-Místku vynesl soud. Žalobce je před něj poslal za údajně nevýhodný prodej městských pozemků, při kterém podle něj město přišlo o více než 14,5 milionu korun. Soudkyně i tentokrát rozhodla, že obžalovaní nic nezákonného neudělali.
Celý článek »

Případ tragické události v zatopeném lomu inspiroval seriál Ochránce

Učitelky od soudu dostaly podmínky, ale tresty opakovaně nepřijaly ani poté, co ho okresnímu soudu vrátil soud krajský. Tento případ byl zpracován v 6. díle seriálu Ochránce, který začala od září 2021 vysílat veřejnoprávní televize. Hlavním hrdinou je populární středoškolský učitel a školský ombudsman Aleš Pelán (Lukáš Vaculík).
Celý článek »

Ve Frýdku-Místku se patnáct zastupitelů zpovídalo kvůli příkopům

Špatně provedené přidělování zakázek na čištění příkopů ve Frýdku-Místku, které mělo způsobit škodu ve výši 6,2 miliónů Kč, projednával soud s patnácti místními zastupiteli. Obžaloba pracovala s výpočty a posudkem soudní znalkyně z brněnského VUT.
Celý článek »

Kauza nemocnicí zaviněného úmrtí malé holčičky

Soudní pře rodičů mrtvého dítěte s nemocnicí, v níž došlo k úmrtí jejich dcery. Advokátem pozůstalé rodiny byl JUDr. Prokop Beneš.
Celý článek »

Prezidentské milosti, aneb kauza omilostněného podnikatele

JUDr. Prokop Beneš v článku vysvětluje okolnosti, jež mohou prezidenta republiky vést k udělení milosti.
Celý článek »

Policejní komanda versus miliardář Beran

Právníci zpochybňují způsob, jakým si počínala policie v případě podnikatele Davida Berana. Advokátem podnikatele byl JUDr. Prokop Beneš.
Celý článek »

Otázka definitivního uzavření hokejové extraligy

Vysvětlení možných dopadů definitivního uzavření nejvyšší hokejové extraligy, o němž sportovní veřejnost dlouhou dobu spekulovala. JUDr. Prokop Beneš zde figuroval jako právní zástupce jednoho z extraligových klubů.
Celý článek »

Sportovní právo - jak se chovat na sjezdovce?

Lyžařská sezona je v plném proudu a s ní i diskuse kolem úrazů na sjezdovkách. Dobrá polovina Čechů netuší, jaká na sjezdovce fungují pravidla. Některá z nich objasňuje JUDr. Prokop Beneš.
Celý článek »

Stát v kauze Nagyová zabavil neobviněnému podnikateli zlato a peníze, omlouvat se nemusí

Stát se podle soudu nemusí omlouvat podnikateli Luboši Paškovi, kterému policie v roce 2013 v souvislosti s razií na Úřadu vlády zabavila zlato a desítky miliónů korun. Policisté majetek zabavili před dvěma lety při razii v rámci vyšetřování kauz kolem Jany Nečasové, dříve Nagyové. Pašek se po razii k zabavenému majetku přihlásil a několikrát neúspěšně žádal o vrácení majetku. Paškův advokát Prokop Beneš Radiožurnálu řekl, že jeho klient přitom doložil, že peníze vydělal legálně v podnikání a poctivě zdanil.
Celý článek »

Kauza CzechTourism

Policie podezřívá obviněného exmanažera státní agentury CzechTourism Aleše Pangráce z přihrávání zakázek vlastní firmě a také z přijímání úplatků. CzechTourism je příspěvková organizace ministerstva pro místní rozvoj. Aby zakázky nebudily pozornost, byla firma podle usnesení napsaná na plzeňského advokáta Tomáše Tomšíčka. Pangrác podle detektivů smlouvy s agenturou uzavíral bez jeho vědomí.
„Loni se můj klient seznámil prostřednictvím policie se skutečnostmi, které dokládají, že byla zneužita jeho identita. Tato osoba měla jeho jménem vystupovat jako jednatel společnosti,“ řekl Právu advokát Prokop Beneš, který zastupuje Tomšíčka.
Celý článek »

Kauza údajně neoprávněných úhrad pro společnost Chambon

Společnost Chambon prováděla podle státního zástupce Alexandra Dadama v letech 2009 až 2011 nejprve přes jinou laboratoř a pak i sama vyšetření na přítomnost extrahumánního genomu, což jsou zejména infekční viry či bakterie. Protože k tomu neměla oprávnění, účtovala pojišťovnám za analýzu lidské DNA, která je dražší.
Státní zástupce kvůli tomu obžaloval Pekovou, doktora Tomáše Kozáka a podnikatele Petra Ullricha a Luboše Paška z podvodu. Podle obžaloby od zdravotních pojišťoven podvodně vylákali přes 239 milionů korun a dalších 77 milionů se získat snažili. Hrozí jim až desetileté vězení. Pašek označil obžalobu za absurdní a vyfabulovanou. „Jsme tu proto, že mi před osmi lety zabavili zlato a majetek," řekl novinářům. Podle jeho právníka Prokopa Beneše policie při domovní prohlídce zabavila jeho klientovi majetek v hodnotě milionů korun, protože měl společnou kancelář s Janouškem. Pak k tomu kriminalisté začali hledat trestný čin.
Celý článek »

Manipulaci s přepisy výpovědí svědků v kauze Opencard

Soudce pražského městského soudu Alexandr Sotolář přišel kvůli manipulaci s přepisy výpovědí svědků v kauze Opencard o funkci předsedy senátu. Protokoly přepsal v opačném vyznění tak, že přitížily obžalovaným politikům. Jaroslav Chýlek, který po odchodu z ministerstva vnitra roku 2010 působí v privátní sféře, se sice dočkal zprošťujícího rozsudku, odškodnění však nikoliv. Jeho žalobu na půl milionu korun letos v červnu Obvodní soudu pro Prahu 2 zamítl. „Z výsledku odškodňovacího řízení jsem, hodně slušně řečeno, rozčarovaný. Stát tak nějak 'drží basu' s pochybeními, která se stala. Tím vlastně bagatelizuje to, jak zasáhl do životů nespravedlivě stíhaných,“ říká jeho advokát Beneš.
Celý článek »

Spolupracujte s námi

Chcete se stát partnery webu nebo nám jakoukoliv formou pomoci? Uvítáme to! Ozvěte se a dohodneme se. Jde nám o zkvalitňování webu a o to, aby co nejlépe sloužil čtenářům. Napište nám na info@pravnikauzy.cz.

Zajímavé Odkazy

Postavení klienta v trestním řízení – co všechno člověk zažije, když se dostane do křížku se zákony a jak by v jednotlivých fázích trestního řízení měl postupovat? To v článku vysvětluje právník Prokop Beneš.

Právní rádce – co jednotlivé zákony znamenají v praxi, co změní novely zákonů, jak se v naší republice vyvíjí boj s korupcí a další novinky a zajímavosti z právní praxe v sekci „právní rádce“ na serveru jednoho z českých deníků.

Časopis pro právní vědu a praxi – recenzovaný soubor vědeckých statí, prakticky orientovaných příspěvků, recenzí a novinek z oblasti práva.

Prokop Beneš - profil na serveru s aktuálním denním zpravodajstvím Právě dnes.

JUDr. Prokop Beneš - články Prokopa Beneše na známém informační serveru Česká pozice.