O serveru

Právní kauzy popsané na odborných webových stránkách jsou sice fundované a podrobné, ale nedají se číst. My pro vás vybíráme a stravitelným jazykem popisujeme zajímavé případy, tak se pohodlně usaďte, přečtěte si některé z nich a radujte se, že na lavici obžalovaných nesedíte vy.

Vybrané články

Prezidentské milosti - vysvětlení okolností, jež mohou prezidenta republiky vést k udělení milosti.

Kauza Nagyová a otázka navrácení zlata zabaveného v průběhu této kauzy.

Pravidla na sjezdovce - diskuse kolem úrazů a pravidel na sjezdovkách z pohledu trestního práva.

Vybíráme pro vás několik mediálních kauz, které, ač se ocitly v hledáčku novinářů, stály přecejen trochu bokem hlavní pozornosti. Rádi bychom vám je touto cestou připomněli.

„Policejní a mediální šikana“, popisuje příběh policisty jeho advokát

Že dnes rozhodují média, která ukazují jen jednu stranu mince, pochopili všichni, kteří věnovali pozornost případu policisty obviněného z napadení řidiče v Plzni. Zatímco média pracovala s videozáznamem řidiče, který nezastavil, když měl, obhájce policisty Prokop Beneš vysvětlil situaci zcela racionálně z úhlu pohledu samotného policisty.
Celý článek »

Další soud s policistou obviněného z napadení řidiče v Plzni

Konflikt s řidičem se vymstil zástupci šéfa krajské zásahové jednotky Vladimíru Slavotínkovi. Ačkoli řidič neuposlechl výzvy a nezastavil na pokyn policie a Slavotínek měl následně odejít od soudu jen s kázeňským trestem, odvolací soud vyhověl státnímu zástupci a zrušil původní rozhodnutí.
Celý článek »

V dotační kauze byl obviněn Pelta, Jansta i Česká unie sportu

V kauze manipulací se sportovními dotacemi policie obvinila Českou unii sportu, jejího předsedu Miroslava Janstu i sekretáře Jana Boháče. Jansta s Boháčem údajně získali při rozdělování peněz z programu neoprávněné výhody pro Českou unii sportu, čímž poškodili další organizace. ČUS v kauze zastupoval JUDr. Prokop Beneš.
Celý článek »

Bývalé i současné vedení Frýdku-Místku u soudu kvůli levně prodaným pozemkům

Osm bývalých i současných zastupitelů údajně přistoupilo na prodej pozemků o rozloze 24 000 metrů čtverečních parcel za nápadně nízkou cenu. Pozemky si měli koupit příbuzní zastupitelů, městští úředníci a někteří regionální politici. Obžalovanou stranu obhajoval JUDr. Prokop Beneš.
Celý článek »

V kauze dvou učitelek hrozilo až šest let vězení za usmrcení z nedbalosti

Během školního výletu se utopil chlapec, který skočil do vody na koupališti Lomeček u Starého Klíčova. Toho, že chlapec nevyplaval, si učitelky nevšimly včas. Chlapec kvůli pozdní pomoci utrpěl vážné poškození mozku a půl roku poté zemřel. Jedna z učitelek dostala trest o délce 14 měsíců se zkušební dobou 2,5 roku, druhá trest o délce 13 měsíců se zkušební dobou 2 roky.
Celý článek »

Ve Frýdku-Místku se patnáct zastupitelů zpovídalo kvůli příkopům

Špatně provedené přidělování zakázek na čištění příkopů ve Frýdku-Místku, které mělo způsobit škodu ve výši 6,2 miliónů Kč, projednával soud s patnácti místními zastupiteli. Obžaloba pracovala s výpočty a posudkem soudní znalkyně z brněnského VUT.
Celý článek »

Kauza nemocnicí zaviněného úmrtí malé holčičky

Soudní pře rodičů mrtvého dítěte s nemocnicí, v níž došlo k úmrtí jejich dcery. Advokátem pozůstalé rodiny byl JUDr. Prokop Beneš.
Celý článek »

Prezidentské milosti, aneb kauza omilostněného podnikatele

JUDr. Prokop Beneš v článku vysvětluje okolnosti, jež mohou prezidenta republiky vést k udělení milosti.
Celý článek »

Policejní komanda versus miliardář Beran

Právníci zpochybňují způsob, jakým si počínala policie v případě podnikatele Davida Berana. Advokátem podnikatele byl JUDr. Prokop Beneš.
Celý článek »

Otázka definitivního uzavření hokejové extraligy

Vysvětlení možných dopadů definitivního uzavření nejvyšší hokejové extraligy, o němž sportovní veřejnost dlouhou dobu spekulovala. JUDr. Prokop Beneš zde figuroval jako právní zástupce jednoho z extraligových klubů.
Celý článek »

Sportovní právo - jak se chovat na sjezdovce?

Lyžařská sezona je v plném proudu a s ní i diskuse kolem úrazů na sjezdovkách. Dobrá polovina Čechů netuší, jaká na sjezdovce fungují pravidla. Některá z nich objasňuje JUDr. Prokop Beneš.
Celý článek »

Vrácení zlata zabaveného v souvislosti s kauzou Nagyová

K části zlata, které policie zajistila při prohlídkách bankovních sejfů během zátahu v souvislosti s údajnou korupční kauzou kolem Jany Nagyové, se přihlásil první z majitelů. Jeho právním zástupcem byl JUDr. Prokop Beneš.
Celý článek »

Spolupracujte s námi

Chcete se stát partnery webu nebo nám jakoukoliv formou pomoci? Uvítáme to! Ozvěte se a dohodneme se. Jde nám o zkvalitňování webu a o to, aby co nejlépe sloužil čtenářům. Napište nám na info@pravnikauzy.cz.

Zajímavé Odkazy

Postavení klienta v trestním řízení – co všechno člověk zažije, když se dostane do křížku se zákony a jak by v jednotlivých fázích trestního řízení měl postupovat? To v článku vysvětluje právník Prokop Beneš.

Právní rádce – co jednotlivé zákony znamenají v praxi, co změní novely zákonů, jak se v naší republice vyvíjí boj s korupcí a další novinky a zajímavosti z právní praxe v sekci „právní rádce“ na serveru jednoho z českých deníků.

Časopis pro právní vědu a praxi – recenzovaný soubor vědeckých statí, prakticky orientovaných příspěvků, recenzí a novinek z oblasti práva.

Prokop Beneš - profil na serveru s aktuálním denním zpravodajstvím Právě dnes.

JUDr. Prokop Beneš - články Prokopa Beneše na známém informační serveru Česká pozice.