O serveru

Právní kauzy popsané na odborných webových stránkách jsou sice fundované a podrobné, ale nedají se číst. My pro vás vybíráme a stravitelným jazykem popisujeme zajímavé případy, tak se pohodlně usaďte, přečtěte si některé z nich a radujte se, že na lavici obžalovaných nesedíte vy.

Vybrané články

Prezidentské milosti - vysvětlení okolností, jež mohou prezidenta republiky vést k udělení milosti.

Kauza Nagyová a otázka navrácení zlata zabaveného v průběhu této kauzy.

Pravidla na sjezdovce - diskuse kolem úrazů a pravidel na sjezdovkách z pohledu trestního práva.

Všichni prezidentovi muži

Dustin Hoffman a Robert Redford v nesmrtelném filmu Alana J. Pakuly představují novináře Bernsteina a Woodwarda, kteří na stránkách denního tisku rozkryli pozadí spiknutí známého jako aféra Watergate. Snímek proměnil svých osm nominací v celkem čtyři Oskary.

Kajínek

Ruský herec Konstantin Lavroněnko si zahrál roli nejslavnějšího českého vězně a vysloužil si za to nominaci na Českého lva. Film sleduje osudy samotného vězně i obhájkyně, která se pokouší dokázat jeho nevinu.

In nomine patris

Hraný dokument o vykonstruovaném procesu s farářem Josefem Toufarem, který měl státní moci posloužit jako první obětní beránek v procesech s církví. Snímek zachycuje zrůdné metody vyšetřovatelů i statečný boj k smrti ubitého faráře. Hlavní roli si zahrál Viktor Preiss.

Sametoví vrazi

Film, jemuž jako předloha sloužila série tzv. „Orlických vražd“. Trojice mužů se tehdy zbavovala nepohodlných lidí tím, že je zabili a jejich mrtvoly zavařené do sudů shazovala do vod přehrady. Celkem takto odpravili pět osob, za což všichni tři dostali doživotí. Hlavnímu organizátorovi soud později zmírnil trest na 25 let odnětí svobody.

Na lavici obžalovaných justice

Jde o seriál, který sice přímo neproklamuje provázanost se skutečnými případy, nicméně inspirace některými velkými polistopadovými případy je zřejmá, ať už jde o soud s komunistickým vyšetřovatelem Aloisem Grebeníčkem nebo skinheadem Vlastimilem Pechancem.

Spolupracujte s námi

Chcete se stát partnery webu nebo nám jakoukoliv formou pomoci? Uvítáme to! Ozvěte se a dohodneme se. Jde nám o zkvalitňování webu a o to, aby co nejlépe sloužil čtenářům. Napište nám na info@pravnikauzy.cz.

Zajímavé Odkazy

Postavení klienta v trestním řízení – co všechno člověk zažije, když se dostane do křížku se zákony a jak by v jednotlivých fázích trestního řízení měl postupovat? To v článku vysvětluje právník Prokop Beneš.

Právní rádce – co jednotlivé zákony znamenají v praxi, co změní novely zákonů, jak se v naší republice vyvíjí boj s korupcí a další novinky a zajímavosti z právní praxe v sekci „právní rádce“ na serveru jednoho z českých deníků.

Časopis pro právní vědu a praxi – recenzovaný soubor vědeckých statí, prakticky orientovaných příspěvků, recenzí a novinek z oblasti práva.

Prokop Beneš - profil na serveru s aktuálním denním zpravodajstvím Právě dnes.

JUDr. Prokop Beneš - články Prokopa Beneše na známém informační serveru Česká pozice.