O serveru

Právní kauzy popsané na odborných webových stránkách jsou sice fundované a podrobné, ale nedají se číst. My pro vás vybíráme a stravitelným jazykem popisujeme zajímavé případy, tak se pohodlně usaďte, přečtěte si některé z nich a radujte se, že na lavici obžalovaných nesedíte vy.

Vybrané články

Prezidentské milosti - vysvětlení okolností, jež mohou prezidenta republiky vést k udělení milosti.

Kauza Nagyová a otázka navrácení zlata zabaveného v průběhu této kauzy.

Pravidla na sjezdovce - diskuse kolem úrazů a pravidel na sjezdovkách z pohledu trestního práva.

Jak se případ dostane do médií a stane se mediální kauzou? Záleží na okolnostech, ale největší roli hraje těchto několik základních aspektů:

1) Funkce nebo povolání obviněného či poškozeného
2) Společenská škodlivost trestného činu
3) Věhlas zaangažovaného právníka, popřípadě jeho kontakty s médii

To znamená, že případ zelinářky, jíž třináctiletý poberta odcizí svazek mrkví, aby měl nosy pro svou armádu sněhuláků, se do médií dostane těžko, maximálně tak v textu písně Iva Jahelky. Ani podnikatelka, ani výrostek nezastávají žádný úřad, škodlivost je minimální a v případě právního sporu jejich advokáti asi nebudou patřit mezi právnická esa.

Jak se kauza dostane do médií? Když kousnete pitbula

Známá poučka amerických žurnalistů říká, že není zpráva, pokud pes pokouše člověka, ale za zprávu naopak lze považovat to, pokud člověk pokouše psa. Jinými slovy je pro média zajímavá pouze událost, která se nějak vymyká běžnému životu nebo se týká lidí, s nimiž běžně nepřijdeme do styku.

Kdyby tedy mladý zloděj mrkví zelinářce utekl, zamířil k ministerstvu zemědělství a mrštil zeleninou po ministrovi se slovy „pryč s mrkví ze Španělska, na českých záhonech jí je dost,“ všechny noviny by takovou událost ihned zpracovaly a udělaly z ní senzaci. Navíc by jim hrálo do karet, že aktérem případu je i kluk od vedle, se kterým se čtenář má možnost ztotožnit. První bod našeho výčtu totiž v poslední době neplatí absolutně, stále častěji se do zpravodajství prosazují i banálnější případy obyčejných lidí. Největší mediální kauzy se z nich sice nastávají, ale právní kauzy zpracované médii ano.

Spolupracujte s námi

Chcete se stát partnery webu nebo nám jakoukoliv formou pomoci? Uvítáme to! Ozvěte se a dohodneme se. Jde nám o zkvalitňování webu a o to, aby co nejlépe sloužil čtenářům. Napište nám na info@pravnikauzy.cz.

Zajímavé Odkazy

Postavení klienta v trestním řízení – co všechno člověk zažije, když se dostane do křížku se zákony a jak by v jednotlivých fázích trestního řízení měl postupovat? To v článku vysvětluje právník Prokop Beneš.

Právní rádce – co jednotlivé zákony znamenají v praxi, co změní novely zákonů, jak se v naší republice vyvíjí boj s korupcí a další novinky a zajímavosti z právní praxe v sekci „právní rádce“ na serveru jednoho z českých deníků.

Časopis pro právní vědu a praxi – recenzovaný soubor vědeckých statí, prakticky orientovaných příspěvků, recenzí a novinek z oblasti práva.

Prokop Beneš - profil na serveru s aktuálním denním zpravodajstvím Právě dnes.

JUDr. Prokop Beneš - články Prokopa Beneše na známém informační serveru Česká pozice.